Imerzivní divadlo

Imerzivní divadlo

Máte rádi šifry, detektivty, trochu tajemna a vlastní osud ve svých rukou? Pak by vás imerzivní divadlo mohlo nadchnout. Víte-li o co jde, vězte, že je konečně v Praze. Pokud jste o ničem takovém ještě nikdy neslyšeli, je čas začít se vzdělávat. 

Imerzivní nebo chcete-li interaktivní divadlo je forma představení při které se diváci volně pohybují po vymezeném prostoru a je jen na nich, čemu nebo komu věnují svou pozornost. Jevištěm bývá opuštěný dům, ostrov nebo třeba ulice města. Diváky od herců často poznáte jen podle detailů: účinkující mají např. uvázané šály, na hlavách klobouky nebo masky přes obličej – jinak se ale pohybují po prostoru spolu s diváky, kterým odhalují vždy svou verzi příběhu. Je jen na vás jako návštěvnících, jestli představení pojmete jako detektivní práci a budete se chtít dostat až ke kořenům příběhu nebo se necháte pohltit atmosférou, sednete do baru a užijete si děj z pohledu nezainteresovaného hosta. V obou případech by to mělo stát za to.

V Česku byl jedním z prvních  interaktivních představení Golem na pražské Štvanici: http://www.golemstvanice.cz. Ve stejném roce skupina okolo Lukáše Brychty dala do kupy Letce – L´Aviateur. A stejný tým je podepsán i pod zatím nejnovějším projektem Pomezí odkrývajícím záhadnou minulost jednoho zaniklého města.

Foto: Rodrigo Carvalho (flickr)

About Chairle

Na začátku byla láska k jídlu a nedostatek informací o místech, kde se k tomu dobrému dostat. Na konci mnoho míst a špatná pamět. Proto jsem založil Cenich.cz