(Chairle) Vzhledem k tomu, že jde o můj patrně vůbec nejoblíbenější bar v Česku, bylo by očekáváníhodné mít na Čenichu jeho recenzi jako jednu z prvních…ale lajdáctví tomu chtělo jinak. A tak jí ve spěchu dopisuju až ve chvíli, kdy další z čmuchalů brouzdá po Krumlově a neví kam zajít.

Apotheku najdete snadno, je přímo na malém náměstí před hlavní hradní branou, možná by vás ale – stejně jako mne – nikdy nenapadlo do ní zajít. Podnik totiž naplňuje všechny atributy turistické pasti (poloha, jméno, architektonické řešení i turisté vycházející a vcházející). Ostatně mám v živé paměti, že jsem ho coby vodák, návštěvník registroval, a s touto myšlenkou v hlavě míjel, snad několik let. Nakonec jsem vstoupil a dodnes za to své opilosti blahořečím.

Apotheka: Pan majitel v akci

Apotheka: Pan majitel v akci

Čím začít? Třeba oním interiérem. Apotheka je opravdu uvnitř zařízena jako stará lékárna, kterou provozoval starý Bajza v seriálu Bylo nás pět. Jenže, ať již to je nebo není proto, aby zaujala turisty (a odradila domorodce), za krátko vám jako kýč připadat přestane. Pochopíte totiž, že zde si se zařizováním podniku dal někdo sakra práci a přemýšlel jak nad tím, jak to bude ve výsledku vypadat, tak nad tím, jak to bude sloužit. Zaujme barový pult s deskou z jednoho kusu, vtipné používání sklenic a dalších lékárenských propriet na uchovávání pálenek, whisek, rumů i ginů, nebo i (téměř) stále přítomný led v pánských pisoárech – to aby šéflékárník dokázal, že jemu přehršel téhle suroviny nikdy nesmí chybět.

Obsluha, resp. pan majitel, jeho syn a tuším trojice barmanů jsou vůbec kapitolou sama pro sebe. Za tři, čtyři roky co do Apotheky jezdím jsou tihle chlápci za barem stále stejní, z každého jejich pohybu je vidět, že jim práce s chlastem dělá radost a když  máte štěstí a podaří se vám je rozpovídat do přátelské konverzace, dozvíte se  i jak se zrodily jejich nejzajímavější drinky nebo kolik dá práce ukradnout recept na jeden z nich nenápadnému kubánskému hostinskému..

Při četbě jídeláku budete po pár vteřinách na rozpacích, zda zde jen mají tak šikovného copywritera, nebo tu o drincích vážně něco vědí – ale protože jste ponejprv četli tuhle recenzi, dojde vám, co je správně. Co víc, budete dokonce vědět, co si máte objednat. Zajímavě tu zní (a zajímavé je) vše. Jinak psáno, dáte-li si cokoliv, nebudete litovat. Na druhou stranu tu existují kousky, které prostě nesmíte minout. Piště si, nebudu to opakovat:

Apotheka's drink: Fík a Basil Grande... neporazitelná kombinace!

Apotheka’s drink: Fík a Basil Grande… neporazitelná kombinace!

 • *Basil Grande
  Snad největší klasika Apotheky. Díky “krádežím” ji můžete ochutnat i třeba v brněnském Baru který neexistuje, ale nedělejte to. Ne pokud znáte místní variantu dokazující, že pokud s bazalky připravujete pouze Caprese, máte je ještě hoodně co učit. Hoodně co učit!
 • *Penicilin
  Nemenší pecka a znovu možná drink, se kterým jste již měli tu čest se potkat: mezi svými molekulárními kousky ho má pražský Black Angels. Oba bary ho ale pojímají docela jinak, v Apothece nečekejte nic jako zmraženou whisku, pomalé tání.. a jen si dosyta užijte první doušek svých antibiotik.
 • *Maxipes
  Tady je škoda slov. Popis zní: fík, vodka. Dostanete fík a vodku. Snad jen, že minule jsme jim tu zavařovačku dopili..
 • *Galiano hotshot
  Tuším že o Galianu se v lístku nedočtete, perfektně provedený ho však dostanete bez mrknutí oka. Doporučuji všem, kdo rádi kávu i těm, kdo by rádi věděli, jak také
  káva chutnati může. Zkuste ho třeba na závěr, před odchodem.
 • *Dark and Stormy
  Další podpulťák co to s ním navíc není jen tak. Tenhle drink je jeden z mála (možná jediný) patentovaný u United States Patent and Trademark Office (více o tom třeba zde) a na to, že se jeho receptura bude úzkostlivě dodržovat dohlíží rodina Goslingů, která se o tuto ochranu postarala. Není překvapení, že k jeho výrobě proto můžete použít pouze Gosling’s Black Seal rum smíchaný se zázvorovým pivem – tentokráte už libovolným (i když nejlepší bude samozřejmě s Gosling’s Stormy Ginger Beer..). Mimochodem namíchaný Dark and Stormy vypadá ve sklenici jako kopce a nebe nad Bermudami, ale to byste určitě poznali sami..
 • *A co dál…?
  Pear Fizz – hrušky tak, jak je mám nejraději
  Cellery Sipper – celer nemusí být jen s bramborem v trojobalu
  Chardonnay Martini – nedávejte si, když ho ještě neměla vaše milá. Přijdete o něj!

Rada na závěr? Seďte na baru. Když nebude volno, přesedněte si tam, až se udělá. Budete moci sledovat divadelní představení pánů v pruhovaných oděvech, dostanete co vám na očích uvidí (oni dobře vědí, co je pro vás dobré) a vůbec budete posazeni tak trochu výše než ostatní…

(Na závěr odměna pro všechny, kdo dočetli až sem…starý a nový Apothekový nápoják.)

Opening Hours

Monday

-

Tuesday

-

Wednesday

-

Thursday

-

Friday

-

Saturday

-

Sunday

-

Address

Our Address:

Apotheka cafe bar Latrán 46 381 01 Český Krumlov Česká republika

GPS:

48.812642726971, 14.317717274255

Telephone:

-

Email:

-