(Klo)Daleko na nehostinném severu, v místech, kde slunce občas nezapadá a občas nevychází, jeden stupeň za severním polárním kruhem, leží nevelká lyžařská oblast nabízející všem lyžařům i nelyžařům zcela nevšední zážitek: sauna – lanovku.

Jméno rezortu zní Ylläs ski resort, z Čech to do něj autem trvá více než třicet hodin jízdy. Ona sauna je v podstatě kabinkou, která zavěšena na laně mezi ostatními překonává téměř dvoukilometrovou vzdálenost. Pohupuje se dle síly větru a nabízí výhled na vleky, sjezdovky nebo opozdilé lyžaře.

První zmínky o saunování, parních lázních a prospěchu sauny na zdraví člověka najdeme v historických pramenech někdy z jedenáctého nebo dvanáctého století. Tehdy se různé druhy zahřívání organismu praktikovaly téměř v celé Evropě, ale už tenkrát bylo známo, že právě v severských zemích je obliba saunování mnohem vyšší než kde jinde. Například internetová encyklopedie Wikipedia uvádí, že dříve měla ve Finsku saunu prakticky každá vesnice a jak se zdá, dnes se tato tradice rozšířila z údolí nejen do hor, ale dokonce i do nebes.

Saunogondola ve středisku Ylläs je první svého druhu na světě a jako taková vzbuzuje zájem milovníků saunování po celém světě. Areál se díky své atrakci dostal dokonce na stránky předního britského deníku Times a koneckonců i do SKI magazínu. A o co jde konkrétně? Ač to zní sebeneuvěřitelněji, nejde o vůbec žádný reklamní trik nebo klam, Finové vskutku vyrobili kabinu z borového dřeva, důkladně ji odizolovali, dovnitř umístili klasické lavice a elektrická kamna a takovouto gondolu zavěsili na lano. Přesněji, zavěsí ji tam pokaždé, když si saunování v oblacích někdo zaplatí.

Za výjimečnost se platí!

Unikátní kabinka má většinu nej, jež si v této souvislosti vybavíme, jediný přívlastek, který jí přidělit nemůžeme, je «nejlevnější». Všichni, kteří si chtějí tento zážitek dopřát, si musí připravit minimálně 1500 eur (40 000 korun), a to nepočítáme s občerstvením Saunagondoli1024a dalšími «drobnostmi». Do sauny totiž nelze jen tak přijít, svléknout se a usednout. Vyhřívanou kabinu je nutné si nejdříve objednat a poté se dostavit ke spodní stanici lanové dráhy Ylläs 1 gondoli přesně v zavírací hodinu.

Po skončení provozu vleků (v zimě 19.00, v létě 16.00) jsou všichni zájemci vyvezeni do horní stanice cafe Gondola 718, která je zároveň restaurací a skrývá také zázemí pro tuto nevšední atrakci. Až tehdy je možné se začít opravdu těšit. V sauna rezort Café Gondol 718 se saunující převléknou, zatopí v krbu a případně využijí i služeb klasické sauny – to v případě, že vlekaři například ještě nestihli nasadit 950 kilogramů těžkou kabinu z borového dřeva na lano a vytopit ji na požadovaných osmdesát devadesát nebo sto stupňů.

V okamžiku, kdy se tak stane, může se první skupinka přemístit do vyhřáté gondoly a užívat si svoji dvacetiminutovou jízdu. Zážitkem je nejen pobyt v mobilní sauně, ale už samotný nástup a výstup, při kterém je nutné absolvovat zhruba třicetimetrovou procházku na finském čerstvém vzduchu. Varle Frištenský z Cimrmanova Dobytí severního pólu by o pobytu bez oblečení za polárním kruhem mohl vyprávět…

Během saunování sjede kabina dolů a opět vyjede nahoru, čímž překoná do dálky vzdálenost čtyř kilometrů a do výšky téměř jednoho kilometru (převýšení Ylläs 1 gondoli je 430 metrů). Maximální počet zájemců, kteří mohou za jeden večer této nevšední služby využít, a tedy se podělit o cenu 1500 eur, je dvanáct, neboť do kabinky se vejde vždy čtveřice osob a je počítáno s tím, že každý absolvuje dva saunovací cykly.

«Saunagondolu využívají především firmy, a to tak dvakrát třikrát do měsíce. Pro rodiny je to přece jen příliš drahé. Ale je to jediná takováto sauna na světě, tak nemůže být levná!» vysvětluje Aki Rundgren, ředitel marketingu sport rezortu Ylläs. Je také možné ušetřit a objednat si pouze služby sauna rezort Café Gondol 718, bez jízdy kabinou. Ovšem takový zážitek je sotva třetinový. Ostatně jako cena: 500 eur.

Více stydlivým by se možná mohlo jevit jako nepatřičné vozit se v kabině nad sjezdovkami bez oblečení, ale nejde rozhodně o nic pohoršujícího. Kabina totiž má jen jednosměrně průhledná skla – vidět ven je tedy skvěle, naopak pohled dovnitř neumožní ani výkonný dalekohled. A navíc, saunagondola vyjíždí až po lyžařích, a tak jedinými společníky saunujících jsou rolbaři a lyžaři opozdilci, využívající služeb tamních horských barů až do zavíracích hodin.

Info Saunagondola

Address

Our Address:

Ylläs ski, Finsko

GPS:

67.5803388, 24.203471

Telephone:

-

Email:

-